
Toho roku zomrel Johnov otec, ku ktorému mal veľmi blízko a jeho smrť ho silno zasiahla. Snažil sa odreagovať hraním v kapele. V štrnástich rokoch si založil prvú kapelu – Opposition. Sólistom v nej bol Richard Young, ktorí bol starší než ostatní a mal tiež oveľa viac peňazí. Mohol si preto dovoliť kupovať drahšie a kvalitnejšie zariadenie. Na basovú gitaru hral Clive Castledine, na bicie Nigel Bullen a samotný John na
rytmickú gitaru. Prvé skutočné vystúpenie skupiny Opposition sa uskutočnilo na začiatku roku 1965 v garáži Nigela Bullena. Po prvýkrát hrala na verejnosti až 25. septembra 1965 na párty Clivea Castledinea. O mesiac neskôr hrali v aule Gartree School – mali neskutočný úspech a tak boli dychtivý do ďalšej práce – podali si inzerát do novín ako „kapela vhodná na večierky, oslavy a pod.“ V novembri už mali za sebou niekoľko koncertov a rozhodli sa prijať nového člena – speváka Richarda Frewa. Ten však v kapele nepobudol dlho, po pár týždňoch ho nemilosrdne vyhodili. Skupina Opposition mala veľa priaznivcov a v apríli 1966 opäť prijali nového člena – Petea Barta. V tom istom mesiaci od kapely odišiel basgitarista Clive Castledine, a nahradil ho samotný John Deacon. V bazáre si za 22 £ kúpil svoju prvú basovú gitaru. Vzhľadom na personálne zmeny dostala skupina aj nový názov – New Opposition.

V septembi ’66 začal John navštevovať gymnázium Beauchamp Grammar School v Leicesteri. V centre jeho pozornosti bola stále elektronika. V roku 1967 zavládol v kapele pocit, že potrebujú nový názov. Návrhov bolo dosť (napríklad aj The New Hood alebo Feelin), ale žiadny z nich ich neoslovil, a tak ostali pri svojom pôvodnom názve. V marci 1968 si však opäť zmenili názov na Art. Na tak mladú kapelu zarábali dosť peňazí – aj 15 £ za jeden večer. Možno to bolo spôsobené aj tým, že ako jediná kapela v okolí používali pri svojich koncertoch svetelné efekty. V septembri opustil kapelu jeden z jej prvých členov – Richard Young. Našiel si inú skupinu.
Jún 1969 sa niesol v znamení Johnových záverečných skúšok. Všetky zvládol na výbornú, čo bola vstupenka na Chelsea College – odbor elektronika, ktorá patrila k londýnskej univerzite. Znamenalo to, že musí odísť z kapely – odchod do Londýna bol pre neho jednoducho dôležitejší. V hĺbke duše cítil, že ho tam čaká niečo veľké. Svoj prvý rok na intráku prežil John v ústraní – veľa sa učil a ľahko tak zapadol medzi ostatných študentov. Pre istotu tam však so sebou mal aj svoju starú akustickú gitaru. Pravidelne chodil na koncerty, ktoré sa konaly na internáte, a v jeden večer tiež videl istú skupinu s názvom Queen. John hovorí: „Boli všetci v čiernom, osvetlení len tlmenými svetlami, takže som vlastne videl len štyri postavy v tieni. No, veľmi veľký dojem vtedy na mňa neurobili.“

O niekoľko dní teda John Richard Deacon obdržal telefonát, v ktorom mu bolo oznámené, že sa stal štvrtým a posledným členom kensingtonskej skupiny Queen.
Lord Replicator (Tomáš Hrábek)
Komentáre
John Deacon
M