Po tom, čo zanikla hudobná formácia Yardbirds na čele s Jimmym Pageom v roku 1968, bolo potrebné dodržať koncertné záväzky v Škandinávii. Jimmy Page, štúdiový muzikant, nevidel inú možnosť ako dočasne založiť kapelu, s ktorou by turné uskutočnil. Mal veľmi veľa kontaktov, pretože nahrával s takými hviezdami ako Rolling Stones, Who alebo Kinks, a tak nebolo problémom zaopatriť novú kapelu tými najkvalitnejšími hudobníkmi. Spočiatku fungovala pod názvom New Yardbirds, no keď sa ku kapele pridal „jej piaty člen“, manažér Peter Grant, všetci sa priklonili k návrhu Keitha Moona z Who, ktorý znel Lead Zeppelin. V záujme amerických poslucháčov sa však názov Lead Zeppelin pretransformoval do finálnej podoby, Led Zeppelin, ktorá sa o čosi ľahšie vyslovovala. Zloženie kapely bolo takéto: Robert Plant (spev), Jimmy Page (gitara Gibson Les Paul), John Paul Jones (klávesové nástroje) a John „Bonzo“ Bonham na bicích.
Skupina debutovala v roku 1968 prvým albumom nazvaným jednoducho Led Zeppelin, a singel Good Times Bad Times pretlačila rovno do americkej Top 100. Kapele bol súdený úspech, pretože výrazne vyčnievala z vtedajších zástupov nevýrazných hard-rockových produktov. Bol to snáď najlepší debut, aký si kapela mohla priať, lepší zažila už snáď len formácia Queen pod vedením Freddieho Mercuryho. Druhý album na seba nenechal dlho čakať a tak sa LP Led Zeppelin II opäť vyšvihlo do absolútnych výšin britských rebríčkov predávanosti. Hnacím motorom tejto platne bola najmä pieseň Whole Lotta Love, ktorá sa dokonca stala na niekoľko rokov zvučkou relácie Top Of The Pops (anglická obdoba slovenských rebríčkov spojená s predstavovaním kapiel v priamom prenose). Z tretieho albumu Led Zeppelin III mal azda najväčší ohlas Immigrant Song, ktorého kvality uznávajú rockeri až dodnes.
Najväčšou zaujímavosťou týkajúcou sa štvrtého albumu je to, že vlastne nemal žiadny názov. Predával sa v obale, na ktorom boli znázornené štyri symboly (každý symbol predstavoval jedného člena kapely – tieto symboly sa nachádzajú pod týmto odsekom). Práve podľa nich sa zvykne nazývať tento album aj Four Symbols, najčastejšie sa však stretnete s pomenovaním Led Zeppelin: The Fourth Album alebo len Led Zeppelin IV. Samotní členovia kapely žiadny z týchto názvov nikdy nepotvrdili ani nevyvrátili, a tak asi navždy ostane len pri dohadoch poslucháčov. Zo samotného štvrtého albumu najviac zažiarila baladická (a mierne hipisácka) pieseň Stairway To Heaven. V roku 1973 prišiel album Houses Of The Holy, po ktorom nasledoval v poradí už šiesty Physical Graffiti (1975), ktorý opäť zaujal zaujímavou kompozíciou obalu a najmä nadupanými pesničkami, ktoré však už nedosahovali popularitu tých starších.
Tragédia postihla skupinu v roku 1975, keď sa spevák Robert Plant musel po vážnej autohavárii podrobiť dlhému zotavovaniu. Kapela sa však na dlho neodmlčala a vydala svoj ďalší album, Presence, ktorý mal vyjadriť „radosť z prítomnosti kapely“. Ďalšiu osobnú tragédiu prežil Robert v roku 1977, keď jeho syn Karac podľahol infekcii. Ďalším albumom sa stala LP s hudbou z rovnomenného filmu The Song Remains The Same, ktorý však pôsobil dosť zvláštne a medzi kritikmi sa mu nedostalo veľkej chvály. V roku 1979 nasledoval album In Through The Out Door, ktorý vznikol vo Švédsku v štúdiu skupiny ABBA. Platňa bola predávaná v šiestich rôznych variáciách obalov, ktoré boli navyše dômyselne zabalené v hnedom baliacom papieri, takže ste nevedeli, ktorý zo šiestich variantov obalov práve kupujete. Bol to geniálne vymyslený marketingový ťah manažéra Petera Granta, pretože zberatelia, ktorí chceli vlastniť všetky druhy obalov, museli riadne siahnuť do vrecka. Album však nezaostával ani po hudobnej stránke, bol perfektne spracovaný a podarilo sa mu preniesť do uší poslucháčov erotické dusno zadymených barov tridsiatych rokov dvadsiateho storočia.
V roku 1980 však nastal v histórii kapely vážny zlom – John Bonham, prezývaný tiež Bonzo, bol nájdený vo svojej posteli mŕtvy. Lekárska správa hovorí, že sa zadusil vlastnými zvratkami. Na párty, ktorá sa konala deň predtým, to zrejme s alkoholom trochu prehnal... Jimmy Page sa vyjadril, že bez tohto geniálneho bubeníka, ktorý svojou osobnosťou neraz podržal kapelu pokope aj v ťažkých okamihoch, už nemôže Led Zeppelin ďalej fungovať. A tak sa aj stalo, na deň, keď zomrel Bonzo, sa datuje aj zánik tejto legendárnej kapely, ktorý bol v tlači oznámený len veľmi okrajovo. Posledný – desiaty – album CODA bol vydaný v roku 1982, dva roky po Bonhamovej smrti. V roku 1985 vytvorili Plant a Page spolu s Nilom Rodgersom a Jeffom Beckom Honeydrippers, ktorých singel sa v USA dostal na 3. miesto. Úspech zaznamenala aj krátkodobá Pageova záležitosť The Firm. Fámy o možnom obnovení skupiny boli neustále popierané, no všetci zvyšní členovia Led Zeppelin si opäť zaspievali v roku 1990 na svatbe Jasona Bonhama – Bonzovho syna, ktorý navyše sám sedel za bicími. Aj napriek dnešnej záplave hip-hopovej a rapovej kultúry si Led Zeppelin a jeho desať albumov nachádzajú čestné miesto v každej poctivej rockovej zbierke. Tá vaša by nemala byť výnimkou.
Lord Replicator (Tomáš Hrábek)
Komentáre
tak toto si fakt kuknite
answer to: ochaba
huste
bellxone
i am french, my name is Philippe, and i am new here
I just discover your blog, by luck ! ! !
i really like this space (blog) !
i do digital art design and i want to promote my own web !
its an EXITING one :) (but less than yours, whish is really good !
i will come back there ofently :)
and please ...
.... come to visit me as fast as possible !
http://bellxone.skynetblogs.be
http://bellxone.skynetblogs.be
Uff
BTW... Tú reklamu som už dal.