John Richard Deacon sa narodil v sobotu, 19. augusta 1951 v Leicesteri. Bol to veľmi tichý, hanblivý chlapec. Do školy Lindon Junior School v Evingtone začal chodiť v roku 1956, keď sa narodila jeho sestra Julie. Keď mal sedem rokov, dostal od rodičov svoju prvú gitaru, červenú, plastikovú značky Tommy Steele. Jeho otec ho však stále podporoval, aby prevzal jeho záľubu – elektroniku. A tá Johna skutočne okúzlila – postupne začal uvažovať, že sa stane jeho povolaním. Vroku 1962, keď mal dvanásť rokov, prestúpil na Gartree High School v Leicesteri. Bol to iba priemerný študent – učil sa len toľko, koľko musel. Práve v tomto období sa John rozhodol, že sa naučí hrať na gitaru. Z rôznych príležitostných zamestnaní, ako napríklad roznáška novín, si našetril na lacnú akustickú gitaru a okamžite sa na nej začal učiť hrať. Netrvalo dlho a už čoskoro skúšal so spolužiakmi u kamaráta v garáži. Spolu s jeho kamarátom Rogerom Ogdenom sa učili podľa nahrávok pesničky rôznych skupín. Taktiež si kúpili noty, aby si naštudovali akordy k známym piesňam.
Toho roku zomrel Johnov otec, ku ktorému mal veľmi blízko a jeho smrť ho silno zasiahla. Snažil sa odreagovať hraním v kapele. V štrnástich rokoch si založil prvú kapelu – Opposition. Sólistom v nej bol Richard Young, ktorí bol starší než ostatní a mal tiež oveľa viac peňazí. Mohol si preto dovoliť kupovať drahšie a kvalitnejšie zariadenie. Na basovú gitaru hral Clive Castledine, na bicie Nigel Bullen a samotný John na rytmickú gitaru. Prvé skutočné vystúpenie skupiny Opposition sa uskutočnilo na začiatku roku 1965 v garáži Nigela Bullena. Po prvýkrát hrala na verejnosti až 25. septembra 1965 na párty Clivea Castledinea. O mesiac neskôr hrali v aule Gartree School – mali neskutočný úspech a tak boli dychtivý do ďalšej práce – podali si inzerát do novín ako „kapela vhodná na večierky, oslavy a pod.“ V novembri už mali za sebou niekoľko koncertov a rozhodli sa prijať nového člena – speváka Richarda Frewa. Ten však v kapele nepobudol dlho, po pár týždňoch ho nemilosrdne vyhodili. Skupina Opposition mala veľa priaznivcov a v apríli 1966 opäť prijali nového člena – Petea Barta. V tom istom mesiaci od kapely odišiel basgitarista Clive Castledine, a nahradil ho samotný John Deacon. V bazáre si za 22 £ kúpil svoju prvú basovú gitaru. Vzhľadom na personálne zmeny dostala skupina aj nový názov – New Opposition.
V septembi ’66 začal John navštevovať gymnázium Beauchamp Grammar School v Leicesteri. V centre jeho pozornosti bola stále elektronika. V roku 1967 zavládol v kapele pocit, že potrebujú nový názov. Návrhov bolo dosť (napríklad aj The New Hood alebo Feelin), ale žiadny z nich ich neoslovil, a tak ostali pri svojom pôvodnom názve. V marci 1968 si však opäť zmenili názov na Art. Na tak mladú kapelu zarábali dosť peňazí – aj 15 £ za jeden večer. Možno to bolo spôsobené aj tým, že ako jediná kapela v okolí používali pri svojich koncertoch svetelné efekty. V septembri opustil kapelu jeden z jej prvých členov – Richard Young. Našiel si inú skupinu.
Jún 1969 sa niesol v znamení Johnových záverečných skúšok. Všetky zvládol na výbornú, čo bola vstupenka na Chelsea College – odbor elektronika, ktorá patrila k londýnskej univerzite. Znamenalo to, že musí odísť z kapely – odchod do Londýna bol pre neho jednoducho dôležitejší. V hĺbke duše cítil, že ho tam čaká niečo veľké. Svoj prvý rok na intráku prežil John v ústraní – veľa sa učil a ľahko tak zapadol medzi ostatných študentov. Pre istotu tam však so sebou mal aj svoju starú akustickú gitaru. Pravidelne chodil na koncerty, ktoré sa konaly na internáte, a v jeden večer tiež videl istú skupinu s názvom Queen. John hovorí: „Boli všetci v čiernom, osvetlení len tlmenými svetlami, takže som vlastne videl len štyri postavy v tieni. No, veľmi veľký dojem vtedy na mňa neurobili.“
Na začiatku druhého roku štúdií si John začal uvedomovať, ako strašne mu chýba hudba a vystupovanie s kapelou. Prehovoril svoju mamu, aby mu do Londýna priviezla celú jeho výbavu, aj keď ešte nevedel, čo s ňou bude robiť. Na začiatku roku 1970 zašiel John so svojim spolubývajúcim, Peterom Stoddartom a jeho priateľkou Christinou Farnellovou na diskotéku do Maria Assumpta Teacher Training College. Christina ho tam zoznámila so svojimi priateľmi, Brianom Mayom a Richardom Taylorom. Boli to členovia skupiny Queen, ktorú prednedávnom videl v akcii. Keďže práve hľadali hráča na basovú gitaru, spýtali sa ho, či by s nimi nechcel hrať. O pár dní sa s nimi stretol na v Imperial College. Rozhodli sa ho vaykúšať, a tak mu dali naštudovať zopár piesní zo svojho repertoára. Celá skúška sa dosť pretiahla – hrali totiž blues. John odchádzal s prísľubom, že sa mu kapela ozve, a ostatní sa rozhodli celú vec prediskutovať. „Veľmi na nás zapôsobil, boli sme na seba zvyknutí a boli sme z toho paf – ten by medzi nás perfektne zapadol. Bol to výborný basgitarista – a to, že bol macher na elektroniku, nakoniec rozhodlo samo!“
O niekoľko dní teda John Richard Deacon obdržal telefonát, v ktorom mu bolo oznámené, že sa stal štvrtým a posledným členom kensingtonskej skupiny Queen.
Lord Replicator (Tomáš Hrábek)
Komentáre
John Deacon
M