Rock.Blog.Sk

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

2. DIEL: Roger Meddows Taylor, BSc.

Sympatický bubeník skupiny Queen prežil, ako sám hovorí, „neuveriteľný život“, a pomaly sa dostal do veku, keď sa zvykne život kalkulovať. Stále sa však činí, svoje umenie aj naďalej predvádza na koncertoch znovuzrodenej kapely Queen. Aj keď už najnovší album Return of the Champions pod záštitou značky Queen+Paul Rodgers nie je bez Freddieho to, čo Queen kedysi býval, stále je to lepšia voľba ako 85% dnešnej hudobnej produkcie. Pozrime sa teda bližšie na život šialene dobrého hráča na bicie, Rogera Taylora, až po vznik skupiny Smile. Autor článku: Lord Replicator
Roger TaylorRoger Meddows Taylor sa narodil v utorok, 26. júna 1949 v nemocnici v King’s Lynne v Norfolku rodičom Winifred a Michaelovi Taylorovcom. Meno Meddows sa dedilo z generácie na generáciu, a preto ho dostal aj malý Roger. Keď mal štyri roky, pribudla do rodiny jeho malá sestrička Clare, a práve vtedy sa presťahovali do Trura v Cornwale. Tu Roger nastúpil do školy Bosvigo. V roku 1957 počul svojho bratranca hrať na gitaru a rozhodol sa, že by ju chcel tiež. Základné akordy sa naučil hrať na ukulele, a to mu stačilo na to, aby vo veku ôsmich rokov založil svoju prvú kapelu. Dostala meno Bubblingover Boys a hrala hudbu v štýle skiffle. Žiadny z členov kapely vlastne nevedel hrať, len tam tak stáli a hrali falošné akordy. Ale bola to zábava. Táto kapela vystupovala len raz, a to na školskom večierku. Nezaznamenali ale bohvieaký úspech a preto to bolo aj poslednýkrát.
 
V máji roku 1960 nastúpil Roger do cirkevnej školy Truro Cathedral s tou podmienkou, že bude spievať v chrámovom zbore. V tej dobe si Roger zarobil dosť peňazí na to, aby si kúpil vlastnú akustickú gitaru a začal sa na nej učiť hrať. V septembri 1960 dostal štipendium na Truro School. Bola to škola s najlepšou povesťou v okolí a Roger bol jediný žiak, ktorý tam dostal štipendium. Gitara ho bavila stále menej a začali ho priťahovať bicie. Začínal s obrátenými hrcami a ihlicami na pletenie. Raz, keď boli hrať, našiel malý bubon. Od otca dostal na Vianoce v roku 1961 basový bubon a tamtam. Po sviatkoch si Roger kúpil prvý skutočný činel a potom ešte ďalší tamtam.
 
V roku 1963 s niekoľkými priateľmi založili kapelu. Pomenovali ju Cousin Jacks. Roger hral pôvodne na gitaru, ale postupne prešiel k bicím. Hrali na niekoľkých koncertoch pre miestnu liberálnu stranua pri jednej alebo dvoch ďalších príležitostiach. Po nejakom čase si zmenili názov na Falcons, ale ani to nezabránilo tomu, aby sa kapela asi po roku rozpadla. Roger však stále trval na tom, že hudba bude jeho povolaním, ale vedel, že pre splnenie svojho sna musí bývať v Londýne. Rozhodol sa tam ísť na univerzitu, ale nevedel, na aký odbor. V tej dobe sa jeho rodičia rozvádzali, a pre neho a pre jeho sestru Clare to bolo ťažké obdobie. Jeho matka chcela, aby bol Roger šťastný, a aby si našiel poriadne zamestnanie. V roku 1965 sa sa pripojil ku miestnej kapele Johnny Quale and the Reaction. Po niekoľkomesačnom skúšaní sa rozhodli zúčastniť sa na súťaži The Rock and Rhythm Championship. Skončili na štvrtom mieste, a to im otvorilo dvere do hudobných kruhov, čo bolo v tej dobe veľkou poctou.
 
V októbri 1965 odišiel prvý spevák skupiny, Johnny. Bolo to práve pred vystúpením, takže za neho musel spievať Roger. Zo svojho názvu vypustili prvé slovo a boli známi ako Reaction. Ich popularita stále vzrastala, a keďže bol Roger bubeníkom a zároveň aj sólovým spevákom, trval na tom, že bicie musia stáť na pódiu vpredu, a nie vzadu. 7. V akciimarca sa skupina Reaction opäť zúčastnila súťaže Rock and Rhythm Championship, tentokrát s Rogerom ako s hlavným vokalistom. Ich tvrdé skúšanie padlo na úrodnú pôdu – zvíťazili. Dostali cenu a pozvanie, aby prišli na budúci rok ako zvláštni hostia. Skupine Reaction bol pridelený pravidelný programový blok medzi inými aj v klube Blue Lagoon v Newquay, čo bolo veľmi atraktívne miesto aj pre iné známe londýnske kapely. Hrali tu také kapely ako Tyrannosaurus Rex, Slade (vtedy ešte pod názvom Inbetweens) a Ritchie Blackmore pred svojou érou Deep Purple. Aj keˇkapela zaberala Rogerovi veľa času, štúdium tým veľmi neutrpelo a v lete 1967 ukončil Roger školu so siedmimi záverečnými skúškami nižšieho stupňa a s tromi vyššieho stupňa. Tentokrát počúvol rady učiteľov a vybral si odbor stomatológie na londýnskej Hospital Medical School. Nastúpil na ňu v októbri roku 1967. Roger si však uvedomoval, že nechce byť do konca života zubárom. Keď sa po úspešnom lete 1968 vracal naspäť do Londýna, jeho skupina sa definitívne rozpadla. Roger bol jej „hnacou silou“, a bez neho to už nejako nefungovalo.
 
Do Londýna sa Roger vracal dychtivý po založení novej kapely. Na začaitku jesene našiel jeho kamarát Les Brown inzerát, že sa hľadá „hráč na bicie typu Mitch Mitchell alebo Ginger Baker“. Povedal o tom Rogerovi, ktorý odpísal na adresu uvedenú v inzeráte. Brian May poslal Rogerovi dlhý list s popisom, akého bubeníka hľadajú. Dohodli si schôdzku a spolu s Timom Staffellom sa stretli, aby si niečo skúsili spolu zahrať. Šlapalo im to od prvej chvíle a okamžite sa z nich stali priatelia. Novú kapelu nazvali Smile.
 
Zvyšok roka 1968 venovali skúšaniu a hrali zatiaľ iba prevzaté piesne. Tim a Brian však čoskoro našli odvahu písať aj niečo vlastné. V roku 1968 Brian ukončil štúdium a 24. októbra mal v Royal Albert Hall promóciu. Jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta a kráľovná matka mu predali diplom bakalára. Prvý koncert skupiny Smile sa odohral v Imperial College 26. októbra 1968 – a publikum ich prialo celkom dobre. Roger sa v tej dobe rozhodol, že štúdium stomatológie preruší. Mal totiž zubov dosť do konca života. Smile hrali tak často v Imperial College, že im začali hovoriť Imperial College Band. Novinári začali postupne o Smile písať ako o „najhlučnejšej kapele v západnej civilizácii“.  Zo začiatku roku 1969 doviedol Tim Staffell na jednu skúšku svojho priateľa z akadémie. Bol veľmi extravagantný a plný bláznivých nápadov, ako by mohla skupina vystupovať. Keďže si ich nenechával iba pre seba, diskutoval so všetkými členmi skupiny Smile. A oni diskutovali s ním. Volal sa Freddie.
 
 
Lord Replicator (Tomáš Hrábek)
 
Použité zdroje: Gunn, Jacky; Jenkins, Jim: Queen – As it began. Londýn: Sidgwick & Jackson, 1993, s. 23 – 34.

...:: Queen ::... | stály odkaz

Komentáre

  1. no fuj
    To co je za stranku? Queen?? bleah... tfuj, vy vymrdanci, ta za toto by som sa hanbil... ved vy neviete co to je hudba - Kontrafakt, Eminem, Horkýže Slíže, Iné Kafe.... co o takych nepisete???? debily... vy hovada...
    publikované: 13.02.2006 18:48:11 | autor: blocked (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. super
    ak dakto chce zistit daco o QUEENE tak je toto super!
    publikované: 27.03.2006 17:21:47 | autor: sim (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. o nom
    a ten curak co sem pisal toho poznam, strasny kokot
    publikované: 27.03.2006 17:23:25 | autor: sim (e-mail, web, neautorizovaný)
  4. stale o nom
    to uz co je za kokota ktory nema rad Queen a hovori ze lepsi su kontrafakt a podobni uboziaci Queen je celosvetovo uznavana hudba a nie prepadak!!!
    publikované: 29.07.2007 13:21:21 | autor: nona (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014