Rock.Blog.Sk

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

1.DIEL: Brian Harold May, BSc.

Životopis božského gitaristu skupiny Queen, v ktorom sledujeme jeho život od narodenia až po osudové stretnutie s bubeníkom Rogerom Taylorom, s ktorým pôsobili pôvodne v skupine Smile, neskôr v skupine Queen. Autor článku: Lord Replicator
Brian Harold May sa narodil 19. júna 1947 v nemocnici Gloster House v Hamptone v Middlesexe (Veľká Británia). Keď mal päť rokov, začal navštevovať základnú školu na Hanworth Road vo Felthame. Mal strašne rád hudbu, a tak ho rodičia zapísali na hodiny klavíra, ktoré začal z duše nanávidieť. Po dosiahnutí veku šiestich rokov sa jeho otec Harold rozhodol, že Brian by sa mal učiť hrať na ukulele. Robil veľké pokroky a už čoskoro zatúžil po gitare. Ako darček ku svojim siedmim narodeninám teda dostal malú španielku. Brianovi však bola veľmi veľká a zle sa mu na nej hralo. A, navyše, chcel radšej „elektronický“ zvuk. Bol veľmi šikovný, a tak s otcovou pomocou začal vyrezávať kobylku. Tým docielil toho, že struny neboli tak vysoko a hralo sa mu lepšie. Aby zmenil zvuk, urobil z medeného drôtu omotaného okolo troch malých guľatých magnetov improvizovanú prenosku – a fungovalo to. Pripevnil ju ku gitare a mal akustickú gitaru, ktorá vydávala elektronický zvuk. Keď mal Brian osem rokov, začal hrať aj na iné nástroje, napríklad na plechovú píšťalu a židovskú harfu. Začal sa tiež zaujímať o astronómiu a trávil mnoho večerov v Sidmouthe pozorovaním hviezd.
 
Brian May za mladaV roku 1958, vo veku jedenásť rokov, urobil Brian skúšky na gymnázium v Hamptone. Chystal sa študovať svoju obľúbenú astronómiu a vyberal si predmety, ktoré ho k tomu privedú. Brian začal postupne zisťovať, že na hudbu, ktorú má rád a ktorú hrá, sa akustická gitara jednoducho nehodí. V tej dobe bolo peňazí málo, a tak si nemohol dovoliť kúpiť elektrickú gitaru, po ktorej tak strašne túžil. S otcom ale našli náhradné riešenie – vyrobia gitaru presne podľa Brianových požiadavkov. Ako sa povedalo, tak sa aj stalo, a v roku 1963 boli zahájené výrobné práce. Brian si dal tú prácu a vyrezal krk gitary vlastnoručne. Použil na neho drevo zo starého mahagónového krbu jeho priateľa, bolo však už veľmi staré a plné dier od červotočov. Korpus bol vyrobený z pekného tvrdého dubu a ostatné diely z kusv dreva, ktoré museli prácne zháňať. Keď bol vyrobený konečne taký krk, aký si Brian predstavoval, zasadili ho do korpusu a zošrubovali. K nemu pripevnili nosník a jeho oporu. Prenosky urobil Brian sám z drôtu a magnetov, presne tak, ako pri prvej gitare, ale výsledok nebol bohvieaký, a tak bol nútený prenosky kúpiť. Tremolovú ručičku urobili z kúsku mäkkej oceli a napätie strún vyrovnali pomocou dvoch pružín z ventilov na motorku. Keď bola gitara hotová, vzal ju Brian ukázať spolužiakom do školy. Na tých urobila taký dojem, že jeden z jeho spolužiakov ju chcel vymeniť za svoju, kúpenú v obchode. Brian však túto ponuku odmietol – jeho gitara ho stála celých 18 mesiacov driny a stála ho len 8 libier (plus 9,90 za prenosky). Táto gitara sa preslávila ako Červený expres (alebo aj Krb).
 
Keď sa na ňu Brian učil hrať, vyskúšal množstvo „brnkátok“, ale nikdy nebol spokojný s výsledným zvukom. Nakoniec dospel k záveru, že najlepšia je obyčajná šesťpencová minca. Bola šikovná, dobre sa držala a naviac, dala sa používať rôznymi spôsobmi – keď s ňou hral kolmo na struny, dosiahol tvrdý, ale čistý tón. Keď hral na struny vrúbkovanou hranou, docielil zvláštny vrzavý zvuk. Brian sa teda začal zameriavať na zdokonalenie techniky hrania. Brian a jeho kamarát Dave Dilloway pravidelne chodili na koncerty skupiny The Others, ktorú založil ich známy, Wooly Hammerton. To ich inšpirovalo, aby založili vlastnú kapelu. Tá zo začiatku pozostávala z Briana so sólovou gitarou, Davea s basovou gitarou, ich kamaráta Malcolma tiež s gitarou a spolužiaka Johna Sangera s klavírom. Nikto z nich ale nepoznal žiadneho hráča na bicie. Hrali spolu len párkrát, a Malcolma musel vystriedať iný spolužiak, John Garnham, lebo sa ukázalo, že Malcolm je veľmi nespoľahlivý. V miestnom obchode s hudobninami vyvesili inzerát, že hľadajú bubeníka. Jediný záujemca, ktorý sa im ozval, bol Richard Thompson, a tak ho vzali. Raz bola celá kapela na jednom večierku v sále Murray Park Hall vo Whittone a stretli tam Tima Staffella – speváka a hráča na fúkaciu harmoniku. Okamžite sa pridal ku kapele. Všetci sa zhodli na tom, že kapelu pomenujú 1984. Všetci poznali túto knihu a v tej dobe mal tento názov aj určitý nádych futurizmu.
Brian v akcii
 
Školu dokončil Brian v osemnástich rokoch, v roku 1965. V tom istom roku začal študovať fyziku a astronómiu s cieľom stať sa astronómom. Jeho štúdium bolo zamerané na interferometriu, ktorá zahrňovala pozorovanie prachu v Slnečnej sústave. V tej dobe bola veľmi obľúbeným hitom skladba Happy Hendrix Polka skupiny Spotniks s šialene rýchlou gitarovou pasážou. Brian ju hral na vystúpení v klube Molesey Boat. Z obecenstva sa ozvalo: „Sakra, tomu tie prsty lietajú!“ Až potom sa Brian dozvedel, že gitarové sólo na platni sa pôvodne hralo omnoho pomalšie, a až pri finálnej mixáži bolo zrýchlené...
 
Zanedlho sa však členovia nemohli dohodnúť o hudobných záležitostiach a Brian mal málo času, pretože musel študovať. Všetci cítili, že aj keď je kapela dobrá, nemá potrebnú kapelu, aby sa dostala ďalej. Brian aj naďalej udržoval kontakt s Timom Staffellom – Tim študoval na Akadémii výtvarného umenia v Ealingu. Spoločne uvažovali o založení novej kapely. A tak vyvesili inzerát, v ktorom hľadali „hráča na bicie typu Mitch Mitchell alebo Ginger Baker“. Dostali zopár odpovedí a usporiadali niečo ako konkurz. Medzi uchádzačmi bol aj študent medicíny Roger Meddows Taylor...
 
 
Lord Replicator (Tomáš Hrábek)
 
Použité zdroje: Gunn, Jacky; Jenkins, Jim: Queen – As it began. Londýn: Sidgwick & Jackson, 1993, s. 11 – 22.

...:: Queen ::... | stály odkaz

Komentáre

  1. Ste fasa!
    Tak to je teda bomba! Konecne dakto pise o normalnej kapele! Uz ma sralo, ze vsade pocujem len o tych novodobych srackach typu GreenDay, Queen je a zostane najlepsou kapelou na svete! Lord Replicator, zehnam ti vela dlhych rokov plnych rocku!
    publikované: 02.11.2005 14:42:47 | autor: killer_queen (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. Brighton Rock alebo Brian May a Queen rules!
    Kto nepocul pesnicku Brighton Rock, neuveri, ze Brian je najlepsi gitarista na svete. Lord Replicator, vzdavam ti hold, si super! Dufam, ze v pisani o Queene budes pokracovat!
    publikované: 04.11.2005 15:55:02 | autor: _merchandysera (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. Queen je síce super, ale
    aj tak mám radšej Led Zeppelin a ich Jimmyho Page-a :D
    publikované: 05.11.2005 16:29:24 | autor: Gnaag (e-mail, web, neautorizovaný)
  4. BRIAN VIES CO???MILUJEM TA!!!!
    je jednoducho THE BEST niet lepsieho gitaristu ktory je tak sexi ako brian. BRIAN GO!!
    publikované: 02.01.2007 18:24:55 | autor: karinka (e-mail, web, neautorizovaný)
  5. Brian
    skutocne niet lepsieho gitaristu na celucickom svete!!! Lord Replicator aj ja ti vzdavam hold prosim píš píš a píš chcem vediet vsetko nove ja som zo zapadakova a som neskoro informovana ZBOZNUJEM QUEEN!!!!!!!
    publikované: 29.07.2007 15:11:43 | autor: nona (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014